Yağı Kasa Çevirmek Mümkün Müdür?

Yağın kasa dönüştürülmesi konusu, özellikle sağlıklı kilo vererek fit bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Bu konu ile ilgili olarak tıbbi düzeyde yürütülen birçok çalışma mümkündür.

Yağın kasa dönüşümü genel anlamda bir efsaneden ibarettir. Çünkü vücudumuzda bulunan kaslar bir doku yapısındadır. Yağ ise bir maddedir. Bu neden ile iki ayrı başlık altında değerlendirilen bu içeriklerin birbirlerine dönüştürülmesi söz konusu değildir.

Günlük hayatta tüketilen gıdalar vasıtası ile de vücuda alınan yağ maddesi, doğumdan itibaren insan vücudunda doğal olarak da varlığını sürdüren bir maddedir. Yapılan araştırmalara göre yeni doğan bir bebeğin vücudunda bulunan yağ miktarı yaklaşık olarak %12 oranındadır. Bu oran 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde bebeğin yalnızca anne sütü ile beslendiği durumlarda dahi %30’ a ulaşmaktadır. Bebeğin büyümesi ve yürümesi sonucunda bu oran %18’ e kadar gerilemektedir. Çocuğun ergenlik dönemine girmesi ile birlikte yağ oranı tekrar artış göstermektedir.

Egzersiz Esnasında Vücuttaki Yağların Hareketi

Egzersiz sırasın vücuttaki yağ maddesinde oluşan değişiklikler, kişinin beslenme programına, yaptığı egzersizin türüne ve egzersiz süresine göre farklılık göstermektedir.

Sağlıklı bir yaşam için spor yapan kişilerin, öncelikle yaptıkları sporu beslenme düzeni ile de desteklemeleri gerekmektedir. Kişilerin diyetlerinde yer verdikleri gıdaların özen ile seçilmesi, yapılan sporun aktif edilmesi açısından oldukça önemlidir. Düzenli ve yeterli bir beslenme diyeti programını uygulamayan kişilerin çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmaları mümkündür.

Genel anlamda insan sağlığının ve diyet programlarının vazgeçilmeyen içeriği proteinlerdir. Proteinler, amino asitlerden oluşan ve bulunduğu her hücrede hayati fonksiyonlara sahip olan moleküllerdir. Bu moleküller, hücre içerisinde yapıcı, düzenleyici ve onarıcı görevindedirler. Gündelik hayatta ya da diyet programında protein eksikliği çok çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Proteinin vücut içerisinde etkin bir rol alabilmesi, vücudun enerji seviyesine bağlıdır. Yeterli enerjiye sahip olmayan vücut sistemi, protein molekülünü enerji aracı olarak kullanır. Bu kullanım sonucunda vücut dengesi bozularak, metabolizma gereğinden fazla çalışır. Bu neden ile protein alımı sağlanırken, vücudun enerji seviyesinin de korunması önemlidir. Bu noktada yağlar, vücudun enerji dengesini korumak amacı ile görev alan maddelerdir.

Yağın vücuda alınımın dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yaklaşık olarak 1 gram yağ vücuda 9 gram kalori olarak geri döner. Bu da kalori miktarı ile vücutta yoğun bir enerji oluşumu başlar. Bu sayede proteinlerin aktif kullanılması mümkündür. Ancak yağ alımının fazla olması çeşitli kalp ve damar hastalıklarına sebep olabilmektedir. Bu neden ile yağın vücuda kontrollü bir şekilde alınması oldukça önemlidir.

Egzersizlerin yapılması esnasında vücudumuzda bulunan maddeler aracılığı ile birçok etki ortaya çıkmaktadır. 1 saatlik egzersiz sonucunda vücut sisteminde gözlenen değişiklikler:

  • Vücut bir litre su kaybeder.
  • Suyun kaybedilmesi, kaslara taşınan oksijen miktarının ve diğer besin maddelerinin taşınmasını yavaşlatır.
  • Vücutta bulunan yağlar yakılmaya başlar.
  • Yakılan yağ miktarı mevcut kas kütlesinin daha görünür hale gelmesini ve büyümesini sağlar.

Yağ Yakımı Nasıl Hızlandırılır?

Yağ yakımının hızlanması için yapılması gerekenler, ilk olarak doğru bir beslenme programının oluşturulması ile başlamaktadır. Vücutta bulunan yağ miktarı, karnitin adı verilen aminoasit yardımı ile parçalanmaktadır. Bu neden ile vücudundaki yağların azalmasını isteyen kişilerin, beslenme düzenlerini karnitin içeren besinler ile oluşturması gerekmektedir. Karnitin içeren besinler; kırmızı et, kümes hayvanları, morina balığı, kaşar peyniri ve süt olarak özetlenebilir.

Yağ yakımı dışarıdan alınan L-karnitin takviyesi ile mümkündür. Bu takviyelerin kaliteli yerlerden seçilmesi ve uygun dozda kullanılması, vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca beslenme programına ek olarak düzenli spor yapılması da yağ yakımının desteklenmesini sağlayan bir eylemdir.

L-Karnitin Nereden Temin Edilir?

L-karnitin temini, güvenilir firmaların internet siteleri aracılığı ile ya da bu firmaların mağazaları aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Kaliteli içeriklerin seçilmesi ve oldukça az maddelerin birleşiminden üretilmiş olan ürünlerin kullanılması etkin ve sağlıklı bir yağ yakıcı edinmek açısından önemlidir.

L-Karnitin Kullanımı Yasal Mıdır?

L-karnitin kullanımının yasal olma durumu, içeriğinde ki maddelere göre değişiklik göstermektedir. İçeriğinde anabolik steroid maddeleri bulunmayan yağ yakıcıların takviye olarak kullanılmasında yasal olarak bir engel bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.